APIE T.HANNA SOMATIKA METODĄ

               Somatikos metodo autorius teigia, kad mes linkę priimti vieną ar kitą būdingą laikyseną, kuri ir sukelia lėtinę raumenų įtampą.  Kai mūsų raumenys yra balanse, mes esame patogioje, vertikalioje padėtyje. Kai mūsų raumenys vienoje pusėje yra įtempti daugiau nei kitoje, tada mes esame „traukiami“ įtampos kryptimi.  Raumenys įsitempia reaguodami  į nervų sistemos signalus. Jei mūsų nervų sistema nuolat siunčia žinutes „įsitempti“, atsiranda lėtinių tam tikrų raumenų susitraukimo modelių. Tai gali turėti įtakos ydingos laikysenos formavimuisi ir nemalonių simptomų atsiradimui, tokių kaip raumenų, sąnarių ar galvos skausmams ir pan.
              Tam, kad paaiškintume savo polinkį „pamiršti“ tam tikrus judesius ar subalansuoti mūsų raumenų naudojimą, Thomas Hanna pasiūlė „sensomotorinės amnezijos“ (SMA) koncepciją.
              SMA atsitinka, kai mes įsitempiame reaguodami į skausmą, traumą ar emocinį stresą.
              SMA dažnai sukelia skausmą ir visada sukelia diskomfortą ir kūno judėjimo lengvumo praradimą.
              SMA turi įtakos ydingos laikysenos formavimuisi.

              Savo darbe su klientais Thomas Hanna pastebėjo, kad SMA ir su jais susiję laikysenos pokyčiai pasireiškia trijų pagrindinių refleksinės įtampos modelių forma. Hanna šiuos refleksus įvardijo kaip „žalios šviesos“ refleksą, „raudonos šviesos“ refleksą ir traumos refleksą. Kiekvieno reflekso aktyvumo metu įsitempia vieni ar kiti kūno raumenys, priklausomai nuo to kokių refleksų gyvenime yra daugiau, taip formuojasi įtampos kūne ir tai turi  įtakos natūraliai laikysenai.

             Raudonos šviesos refleksas yra panašus į primityvų trūkčiojantį refleksą, kuris gyvūnams apsaugo gyvybiškai svarbias ir pažeidžiamas kūno vietas pavojaus, stipraus streso ar nerimo metu. Tai yra vaisiaus padėtis, kai susitraukia pilvo, krūtinės, kaklo, žandikaulio, veido, kaktos, šlaunų vidinės dalies, kelio ir pėdų lenkiamieji raumenys. Be kitų dalykų, tai lemia tokį pažeidimą kaip kifozė, riboja kvėpavimą (kartais tokiu laipsniu, kad pažeidžia širdies ir kraujagyslių sistemos funkcijas) ir lemia sustingimą, pilvo raumenų ir vidinius šlaunies sukimo įtempimus, pėdos ir kelių lenkimą į vidų.

             Žalios šviesos refleksas tai yra raumenų reakcijos modelis, atsirandantis žmonėms, kai jie turi greitai ką nors padaryti ar kai jie dirba per daug, tarsi turi jėgų visas kliūtis įveikti. Nenorėdami dar labiau pablogina judėjimo  paterną, žmonės dažnai tai aktyviai demonstruoja patys: daugelis žmonių sąmoningai išlenkia nugarą, perkelia pečius atgal ir stumia krūtinę į priekį, kad parodytų gerą laikyseną arba pasirodytų aukštesni ir didesni. Bendras to rezultatas yra lėtinio nugaros skausmo sindromas, įtampa.  Susiformuoja įtampa sėdmenų raumenų, skausmingi taip pat šlaunų raumenys ir neaktyvūs ar pažeisti keliai. Šis refleksas yra labai paplitęs darbininkų, sportininkų, kariškių, šokėjų, modelių ir paauglių.

            Traumos refleksas tai kineziologinė reakcija, skirta išvengti sužalojimų ar pasveikti. Įdomu tai, kad abiem tikslams / užduotims naudojami tie patys ar panašūs judėjimo modeliai: kūnas sukasi ir lenkiasi centre, kad būtų išvengta traumų. Kita vertus, jei kūnas negali išvengti sužeidimo, tada jo raumenys taip pat pasilenkia ir susitraukia, kad gijimo laikotarpiu apsaugotų pažeistą vietą. Laikui bėgant dėl ​​rimtų sužalojimų ar daugybės nedidelių traumų atsiranda disbalansas ir asimetrija laikysenoje, sutrikusi eisena ar bėgimo technika sporte, nevienodas kojų ilgis ar skoliozė.              
           
              Per įprastą gyvenimą, kupiną streso ir įtampos, netinkamo prisitaikymo ir lėtinio refleksų suaktyvinimo, mūsų smegenys mokosi automatiškai ir nesąmoningai išlaikyti raumenis susitraukinėjančius skirtingais modelių deriniais, o tai savo ruožtu sukelia įvairių rūšių skausmą, įtampą, judėjimo apribojimus ir kitus simptomus. Kadangi raumenys judina kaulus ir kitus audinius, SMA, sukelia ir stiprina daugelį kitų simptomų - uždegimą, skausmą, raumenų nuovargį, riešo kanalo sindromą, bursitą ir sausgyslių uždegimą, artritą, impotenciją ar dažna šlapinimasi, dėl mažojo dubens raumenų suspaudimo šlapimo pūslėje. Astminį ar negilų kvėpavimą, dėl krūtinės ir pilvo raumenų įtampos. Įvairūs SMA refleksų modelių deriniai veda prie laikysenos, kurią mes siejame, senatvėje ir daugelis SMA rezultatų taip pat neteisingai laikomi neišvengiamais ir laukiamais kaip senėjimo proceso rezultatas.

              Klinikiniu požiūriu nesvarbu, ar kliento problemą sukelia fizinė, psichinė, psichologinė ar dvasinė liga ar trauma. Nesvarbu, ar SMA išsivystė iš didelių traumų, atsirandančių dėl rimtų nelaimingų atsitikimų ar operacijų, netinkamo kūno panaudojimo sporto salėje ar šokių aikštelėje, streso darbe, baimės ir (arba) pasipiktinimo, dėl žeminančių ar nesaugių asmeninių santykių, depresijos, nerimo ar žemos savivertės. Kai smegenys sužino šią patirtį jutiminės-motorinės amnezijos sumažinimo ar apribojimo pavidalu, žmogus gauna jutimo-motorikos problemą, kuri yra pagrindinė jo raumenų ir kaulų sistemos bei kitų simptomų priežastis. 

               Hanna Somatiniai mokymai yra greitas ir efektyvus neuro-muskulinio (psichofizinio) judėjimo permokinimas, kuris tiesiogiai veikia daugelio lėtinio raumenų skausmo priežastį: smegenis ir tai, kaip smegenys jaučia ir organizuoja raumenų darbą bei judesius. Mokydamiesi atkurti raumenų sąmoningumą, jautrumą ir motorinę kontrolę (mokymosi procesas, kuris gali vykti tik judant), smegenys gali prisiminti, kaip tinkamai atsipalaiduoti ir judinti raumenis. Šis sensorimotorinis permokinimo procesas pagerina raumenų funkcijas ir padidina jutimo kokybę.

          Hanos Somatinis mokymas yra saugus, švelnus, praktiškas būdas atsikratyti lėtinio skausmo. Tai yra skausmo malšinimo ir sensomotorinių permokinimo metodas, kuris visų pirma veikia esant tokiai patologinei būklei kaip sensomotorinė amnezija (SMA). Sensomotorinė amnezija yra būklė, kai raumenys yra ilgai ir nuolat įtempti, o ši nuolatinė įtampa atsirado, dėl pakartotinės refleksinės reakcijos į stresą, traumas, operacijas ar nuolatinį emocinį stresą. Dėl to atsirandantys ir besiformuojantys raumenų įtempimai, kurie laikui bėgant tik didėja, gali sukelti tokias įprastus nusiskundimus kaip: lėtinį nugaros, kaklo, pečių ir klubų skausmą, ribotą judrumą, sąnarių skausmą, blogą laikyseną, skirtingą kojų ilgį. Hannos somatinis mokymas ypač padeda atsikratyti skausmo ar apribojimų, susijusių su tokiais bendrais sveikatos sutrikimais: galvos skausmais, neelastingais ar skausmingais sąnariais ir raumenimis, nuovargiu, prasta laikysena, kvėpavimo problemomis, ribotu judėjimu, skausmu nugaroje.

   

KITI STRAIPSNIAI:
ĮDOMU ŽINOTI /  APIE T.HANNA  / stresas, įtampa ir somatika /

NEMOKAMA KONSULTACIJA

@ 2020 SOMATIKA.LT | Visos teisės saugomos